ISO 20400 Održiva nabavka – Smernice

ISO 20400 Održiva nabavka – Smernice

Šta je ISO 20400?

ISO 20400 Održiva nabavka – Smernice pružaju smernice organizacijama, nezavisno od njihove aktivnosti ili veličine, o integraciji održivosti u okviru nabavke. Namenjen je zainteresovanim stranama koje su uključene u odluke i procese nabavke ili na njih utiču. Smernice o društvenoj odgovornosti, fokusirajući se posebno na funkciju kupovine.

Standard ISO 20400 je strukturiran na sledeći način:

  • Obim;
  • Normativne reference;
  • Termini i definicije;
  • Razumevanje osnova;
  • Integrisanje održivosti u politiku i strategiju nabavke organizacije;
  • Organizovanje funkcije nabavke u pravcu održivosti;
  • Integrisanje održivosti u proces nabavke.

U okviru upravljanja lancem snabdevanja, smernice, neophodne promene u  odnosima kupca i prodavca, potkrepljujući nalaz da prinudni pritisak može brzo naterati industrijski sektor da postigne nivo održive nabavke, ali nije dovoljno da se razviju održive prakse kod dobavljača ako ove organizacije same ne pokažu inicijativu.

Kome je namenjen ISO 20400?

Održiva nabavka, neizostavni je deo zaokreta ka održivoj ekonomiji, integrisanjem kriterijuma održivosti u proces nabavke, organizacije koriste svoj uticaj kako bi čitav lanac snabdevanja bio održiviji. Standard ISO 20400 – Održiva nabavka sada nudi organizacijama smernice o uspostavljanju održive strategije nabavke.

Cilj ISO 20400 je da opiše osnovne principe održive nabavke i da obezbedi efikasan model za implementaciju. Standard ne uključuje zahteve za dobavljače, ali opisuje kako kupci mogu definisati kriterijume održivosti i integrisati ih u proces kupovine.

ISO 20400 u praksi je vredno primeniti zato što omogućava organizacijama da sistematski razmatraju relevantne kriterijume održivosti u nabavkama. Dosledna primena standarda dovodi do toga da se sledeći aspekti uzimaju u obzir:

  • Ispunjavanje zahteva za preuzimanje odgovornosti za lanac snabdevanja;
  • Identifikujte pravne, finansijske i etičke rizike koji se odnose na održivost u lancu snabdevanja;
  • Pratite učinak svojih dobavljača u pogledu održivosti i obezbedite podsticaje za poboljšanje;
  • Izgradite i održive odnose sa dobavljačima sa dodatom vrednošću.

ISO 20400 je usmeren na organizacije svih veličina, u javnom i privatnom sektoru, bez obzira na njihovu delatnost, jer se odnosi na gotovo svaku odluku o nabavci.

Namijenjen je svima koji su uključeni u donošenje odluka i proces nabavke, kao i onima na koje ove odluke i procesi utiču.

Struktura standarda ISO 20400?

  • Održive nabavke i pregled osnovnih principa;
  • Integrisati održive nabavke na strateškom nivou;
  • Organizacione preduslove i uslove za sprovođenje efikasnog sistema nabavki. Važan fokus je kvalifikacija zaposlenih;
  • Operativne procese i integraciju kriterijuma održivosti;

Prednosti uvođenja ISO 20400?

Preduslov za razvoj efikasne strategije kupovine je snažno razumevanje rizika, prednosti i slabosti u vezi sa održivošću vašeg lanca snabdevanja.

ISO 20400 definiše održivu nabavku kao, nabavku koja ima najpozitivnije ekološke, društvene i ekonomske uticaje u celom životu. Kada praktikuju održive nabavke, organizacije kupuju na način koji favorizuje dobavljače i proizvode koji stvaraju pozitivne rezultate za našu planetu i globalnu zajednicu. Postoji mnogo razloga zašto organizacije primenjuju održive nabavke; najčešće se radi da se organizacione vrednosti ugrade u procese kupovine; smanjiti rizik; poboljšati konkurentnost; i pomoći u stvaranju održivijeg tržišta.

Šta je to implementacija ISO 20400?

Dok je smanjenje troškova najčešća finansijska korist od implementacije održivih nabavki, organizacije mogu da ostvare veću finansijsku prednost kroz privlačenje investicija i poboljšanje imidža i reputacije brenda. Kreiranje i implementacija održive politike i strategije nabavke može istaći operativnu neefikasnost i dovesti do mogućnosti smanjenja troškova kroz efikasnije prakse nabavke i poboljšane performanse dobavljača. Investitori sve više integrišu kriterijume održivosti u svoje procese donošenja odluka i nagrađuju kompanije koje upravljaju rizicima održivosti duž lanca snabdevanja. Najvažnije za investitore je da upravljanje održivošću povećava potencijal za dugoročno stvaranje vrednosti kompanije. Implementacijom principa ISO 20400, organizacije mogu da pokažu otpornost svog poslovanja na investitore tako što će obezbediti buduće stvaranje vrednosti u celom lancu snabdevanja jer resursi postaju sve ograničeniji, a propisi strožiji. Zaista, organizacije koje efikasno koriste resurse će verovatno biti u dobroj poziciji da budu konkurentne u svetu sa ograničenim resursima.

Postati efikasniji u pogledu resursa kroz implementaciju održivih praksi nabavke je jedan od načina da organizacije pokažu svoju posvećenost smanjenju uticaja na životnu sredinu. Implementacija održivih praksi nabavke može izgledati kao zastrašujući zadatak za organizacije, posebno one koje tek treba da krenu na to putovanje. Sledeći odeljak sadrži ključne stavke iz ISO 20400, koje mogu pomoći organizacijama da započnu sa procesom implementacije:

  • Osnove da istražite pokretače za sprovođenje održive nabavke;
  • Politika i strategija da kreirajte održivu strategiju nabavke;
  • Omogućava da organizujte funkciju nabavke u pravcu održivosti;
  • Proces nabavke da ugradite prioritete održivosti u svakodnevni proces nabavke.

Šta je to sertifikacija ISO 20400?

Sertifikacija vašeg sistema nabavke:

Tokom procene na licu mesta, naši revizori potvrđuju primenu i usklađenost sa održivim sistemom nabavki. Detaljni revizorski izveštaj ne samo da sumira rezultate revizije, već takođe otkriva potencijal za poboljšanje i daje predloge za poboljšanje. Nakon uspešne procene, dobijate globalni sertifikat usaglašenosti i pečat održive nabavke. Kriterijumi revizije su zasnovani na konceptu i principima ISO 20400.

Akreditovana tela nude sertifikaciju u skladu sa nizom ISO standarda, ali ISO 20400 se razlikuje po tome što je standard za smernice i organizacije ne mogu biti sertifikovane prema njemu. Međutim, oni koji se pridržavaju njegovih principa i dalje mogu da prođu eksternu procenu od strane nezavisne treće strane, jer to pruža nepristrasan pogled na pridržavanje organizacije ISO 20400 i nudi nepristrasan pogled na postojeće procese. Pored toga, eksterna procena može pomoći da se identifikuju mogućnosti za poboljšanje i pruži poverenje spoljnim zainteresovanim stranama da su održive prakse nabavke u skladu sa najboljom međunarodnom praksom. Eksterno ocenjivanje može takođe saopštite menadžmentu da se politike poštuju u različitim poslovnim jedinicama i lokacijama, izgradite poverenje među mrežama dobavljača i zainteresovanih strana i poboljšate odnose sa kupcima, investitorima, partnerima i širom zajednicom.