ISO 14060 – Klimatske promene i porodica standarda ISO 14060

Klimatske promene i porodica standarda ISO 14060

Klimatske promene koje proizilaze iz antropogenih aktivnosti identifikovane su kao jedan od najvećih izazova sa kojima se svet suočava i nastaviće da utiče na preduzeća i građane tokom narednih decenija.

Klimatske promene imaju implikacije i na ljudske i na prirodne sisteme i mogu dovesti do značajnih uticaja na dostupnost resursa, ekonomske aktivnosti, biodiverzitet i ljudsko blagostanje. Kao odgovor na to, javni i privatni sektor razvijaju i sprovode međunarodne, regionalne, nacionalne i lokalne inicijative za ublažavanje klimatskih promena smanjenjem gasova staklene bašte u Zemljinoj atmosferi, kao i za olakšavanje prilagođavanja na klimatske promene.

Postoji potreba za efikasnim i transformativnim odgovorima na hitnu pretnju klimatskih promena na osnovu najboljih dostupnih naučnih saznanja.

Porodica standarda ISO 14060 pruža jasnoću i konzistentnost za kvantifikaciju, praćenje, izveštavanje i validaciju ili verifikaciju emisija i uklanjanja gasova staklene bašte kako bi se podržao održivi razvoj kroz ekonomiju sa niskim sadržajem ugljenika i od koristi organizacijama, predlagačima projekata i zainteresovanim stranama širom sveta.

Upotreba porodice standarda ISO 14060 pomaže korporacijama u njihovom strateškom planiranju, akcijama ublažavanja, praćenju, izveštavanju, verifikaciji i aktivnostima validacije. Pruža standardizovani okvir za pomoć u upravljanju rizikom, pridržavanje regulatornih/vladinih programa gasova staklene bašte i smernice za upravljanje i izveštavanje odgovornosti i aktivnosti verifikacije unutar međunarodno priznatog okvira koji se može koristiti za poređenje sa drugim entitetima koji takođe prate ISO 14060 porodica standarda.

Porodica standarda ISO 14060 pruža jasnoću i konzistentnost za kvantifikaciju, praćenje, izveštavanje I validaciju ili verifikaciju emisija i uklanjanja gasova sa efektom staklene bašte u cilju podrške održivom razvoju kroz ekonomiju sa niskim sadržajem ugljenika i od koristi organizacijama, predlagačima projekata i zainteresovanim stranama širom sveta.

Konkretno, upotreba porodice standarda ISO 14060:

  • poboljšava ekološki integritet kvantifikacije gasova sa efektom staklene bašte;
  • povećava kredibilitet, doslednost i transparentnost kvantifikacije, praćenja, izveštavanja, verifikacije i validacije gasova sa efektom staklene bašte;
  • olakšava razvoj i implementaciju strategija i planova upravljanja gasovima sa efektom staklene bašte;
  • olakšava razvoj i sprovođenje mera za ublažavanje uticaja putem smanjenja emisija ili poboljšanja uklanjanja;
  • olakšava mogućnost praćenja performansi i napretka u smanjenju emisija gasova sa efektom staklene bašte i/ili povećanja uklanjanja gasova sa efektom staklene baste.

Primene porodice standarda ISO 14060 obuhvataju:

  • korporativne odluke, kao što je identifikovanje mogućnosti za smanjenje emisija i povećanje profitabilnosti smanjenjem potrošnje energije;
  • upravljanje rizicima i mogućnostima, kao što su rizici vezani za klimu, uključujući finansijske, regulatorne,
  • lanac snabdevanja, proizvode i kupce, sudske sporove, reputacione rizike i mogućnosti za poslovanje (npr. novo tržište, novi poslovni model);
  • dobrovoljne inicijative, kao što je učešće u dobrovoljnim registrima gasova sa efektima staklene bašte ili inicijative za izveštavanje o održivosti;
  • tržišta gasova sa efektima staklene bašte, kao što su kupovina i prodaja dozvola ili kredita za gasove sa efektima staklene bašte;
  • regulatorni/vladini programi gasova sa efektom staklene bašte, kao što su krediti za ranu akciju, sporazumi ili nacionalne i lokalne inicijative za izveštavanje.

Detaljno se opisuju principi i zahtevi za dizajniranje, razvoj, upravljanje i izveštavanje o inventaru gasova staklene bašte na nivou organizacije. Uključuje zahteve za određivanje granica emisije i uklanjanja gasova staklene bašte, kvantifikaciju emisija i uklanjanja stakleničkih plinova organizacije i identifikaciju specifičnih akcija ili aktivnosti kompanije koje imaju za cilj poboljšanje upravljanja gasova staklene bašte. Takođe uključuje zahteve i uputstva za upravljanje kvalitetom zaliha, izveštavanje, internu reviziju i odgovornosti organizacije u aktivnostima verifikacije.

Uvođenje ISO Standarda sastoji se iz dva koraka:

  • Implementacija ISO Standarda (priprema za sertifikaciju) i
  • Sertifikacija ISO Standarda.

Implementacija ISO Standarda

Prvi deo je mnogo duži i teži i zahteva ozbiljan rad na pripremi same organizacije i usklađivanja poslovanja prema zahtevima ISO Standarda. Ovaj deo se ogleda u pripremi dokumentacije i obuci zaposlenih na osnovu zahteva samog standarda. Pravi se sledeća dokumentacija: poslovnik, misija, vizija, politika, procedure, radna uputstva (instrukcije), zapisi i ostale dokumentovane informacije koje treba da zadovolje tražene zahteve, odnosno potrebne uslove za implementaciju i sertifikaciju za ISO Standarde. Kada se priprema za uvođenje ISO Standarda uspešno završi od strane konsultanta (eksperta) za ISO standarde, onda dolazi na red sama sertifikacija.

Sertifikacija ISO Standarda

Sertifikaciju za ISO Standarda sprovode sertifikacione kuće koja proveravaju procedure i ostale dokumentovane informacije nastale u pripremnom periodu i daju svoju konačnu odluku o primeni zahteva standarda. Sertifikaciona kuća šalje u proveru svoje eksperte, poznatije kao Auditore (proveravače). Njihov zadatak je da izvrše sertifikacionu proveru kako bi utvrdili stepen usklađenosti sa zahtevima standarda. Na osnovu njihovog izveštaja i nalaza otkrivenih tokom provere, rukovodstvu organizacije daje konačna ocena o sertifikaciji. Ako je organizacija zadovoljila i uspešno prošla sertifikacionu proveru, onda dobija zvaničan sertifikat odobren od strane akreditovanog sertifikacionog tela.