ISO 14065 Gasovi staklene bašte — Zahtevi za tela za validaciju i verifikaciju gasova staklene bašte za upotrebu u akreditaciji ili drugim oblicima priznavanja

ISO 14065 Gasovi staklene bašte — Zahtevi za tela za validaciju i verifikaciju gasova staklene bašte za upotrebu u akreditaciji ili drugim oblicima priznavanja

 

ISO 14065 definiše zahteve za tela koja potvrđuju i verifikuju izjave o gasovima staklene bašte. Njegovi zahtevi obuhvataju nepristrasnost, kompetentnost, komunikaciju, procese validacije i verifikacije, žalbe, žalbe i sistem upravljanja tela za validaciju i verifikaciju. Može se koristiti kao osnova za akreditaciju i druge oblike priznavanja u odnosu na nepristrasnost, kompetentnost i doslednost tela za validaciju i verifikaciju.

Upravljanje informacijama o gasovima staklene bašte

Organizacija će uspostaviti i održavati procedure upravljanja informacijama o gasovima staklene bašte koje:

  • osiguravaju usklađenost sa principima ovog dokumenta;
  • obezbedi doslednost sa nameravanom upotrebom inventara gasova staklene bašte;
  • obezbediti rutinske i dosledne provere kako bi se osigurala tačnost i potpunost inventara gasova staklene bašte;
  • identifikuje i adresira greške i propuste;
  • dokumentuje i arhivira relevantnu evidenciju inventara gasova staklene bašte, uključujući aktivnosti upravljanja informacijama GWPs.

Procedure organizacije za upravljanje informacijama o gasovima staklene bašte će dokumentovati njihovo razmatranje sledećeg:

  • identifikaciju i pregled odgovornosti i ovlašćenja onih koji su odgovorni za razvoj inventara gasova staklene bašte;
  • identifikaciju, implementaciju i pregled odgovarajuće obuke za članove tima za razvoj inventara;
  • identifikaciju i pregled organizacionih granica;
  • identifikaciju i pregled izvora i ponora gasova staklene bašte;
  • izbor i pregled pristupa kvantifikaciji, uključujući podatke koji se koriste za kvantifikaciju i modele kvantifikacije gasova staklene bašte koji su u skladu sa predviđenom upotrebom inventara gasova staklene bašte;
  • pregled primene kvantifikacionih pristupa kako bi se osigurala konzistentnost u više objekata;
  • korišćenje, održavanje i kalibraciju merne opreme (ako je primenljivo);
  • razvoj i održavanje snažnog sistema za prikupljanje podataka;
  • redovne provere tačnosti;
  • periodične interne revizije i tehničke preglede;
  • periodični pregled mogućnosti za poboljšanje procesa upravljanja informacijama.

Čuvanje dokumenata i evidencija

Organizacija će uspostaviti i održavati procedure za zadržavanje dokumenata i evidenciju. Organizacija će zadržati i održavati dokumentaciju koja podržava dizajn, razvoj i održavanje inventara gasova staklene bašte kako bi omogućila verifikaciju. Dokumentacijom, bilo u papirnom, elektronskom ili drugom formatu, treba postupati u skladu sa procedurama upravljanja informacijama o gasovima staklene bašte u organizaciji za zadržavanje dokumenata i evidenciju.

Procena neizvesnosti

Organizacija će proceniti nesigurnost u vezi sa pristupima kvantifikaciji (npr. Podaci koji se koriste za kvantifikaciju i modele) i sprovesti procenu koja određuje nesigurnost na nivou kategorije inventara gasova staklene bašte. Kada kvantitativna procena neizvesnosti nije moguća ili isplativa, ona se opravdava i vrši se kvalitativna procena. Organizacija može primeniti principe i metodologije ISO/IEC Vodiča 98-3 u kompletiranju procene nesigurnosti.

ISO standardi drastično poboljšavaju kvalitet proizvoda koje pravi sama organizacija, odnosno kvalitet usluga koje pruža sama organizacija i zbog toga smo vam predstavljili Standard ISO 14065.

Uvođenje ISO Standarda sastoji se iz dva koraka:

  • Implementacija ISO Standarda (priprema za sertifikaciju) i
  • Sertifikacija ISO Standarda.

Implementacija ISO Standarda

Prvi deo je mnogo duži i teži i zahteva ozbiljan rad na pripremi same organizacije i usklađivanja poslovanja prema zahtevima ISO Standarda. Ovaj deo se ogleda u pripremi dokumentacije i obuci zaposlenih na osnovu zahteva samog standarda. Pravi se sledeća dokumentacija: poslovnik, misija, vizija, politika, procedure, radna uputstva (instrukcije), zapisi i ostale dokumentovane informacije koje treba da zadovolje tražene zahteve, odnosno potrebne uslove za implementaciju i sertifikaciju za ISO Standarde. Kada se priprema za uvođenje ISO Standarda uspešno završi od strane konsultanta (eksperta) za ISO standarde, onda dolazi na red sama sertifikacija.

Sertifikacija ISO Standarda

Sertifikaciju za ISO Standarda sprovode sertifikacione kuće koja proveravaju procedure i ostale dokumentovane informacije nastale u pripremnom periodu i daju svoju konačnu odluku o primeni zahteva standarda. Sertifikaciona kuća šalje u proveru svoje eksperte, poznatije kao Auditore (proveravače). Njihov zadatak je da izvrše sertifikacionu proveru kako bi utvrdili stepen usklađenosti sa zahtevima standarda. Na osnovu njihovog izveštaja i nalaza otkrivenih tokom provere, rukovodstvu organizacije daje konačna ocena o sertifikaciji. Ako je organizacija zadovoljila i uspešno prošla sertifikacionu proveru, onda dobija zvaničan sertifikat odobren od strane akreditovanog sertifikacionog tela.