VING doo
Bulevar Oslobođenja 60A/75
21000 Novi Sad, Srbija
Tel: +381 21 455 044
Mob: +381 64 64 19 792
Mob: +381 65 22 64 600
E-mail: info@ving.co.rs
VING doo
Bulevar Oslobođenja 60A/75
21000 Novi Sad, Srbija
Tel: +381 21 455 044
Mob: +381 64 64 19 792
Mob: +381 65 22 64 600
E-mail: info@ving.co.rs
ISO 14066 označava zahteve nadležnosti za timove za validaciju i verifikacione timove. Uključuje principe i označava zahteve za nadležnost na osnovu zadataka koje timovi za validaciju ili verifikacioni timovi moraju biti u stanju da obave.
Izvještavanje o gasovima staklene bašte
Organizacija treba da pripremi izvještaj o gasovima staklene bašte, u skladu sa predviđenom upotrebom inventara gasova staklene bašte, kako bi olakšala verifikaciju inventara gasova staklene bašte. Izveštaj o gasovima staklene bašte može biti neophodan za učešće u programu gasova staklene bašte ili za informisanje eksternih ili internih korisnika. Izveštaj o gasovima sa efektom staklene bašte će se pripremiti ako organizacija odluči da izvrši verifikaciju svog inventara gasova staklene bašte ili da javnu izjavu o gasovima staklene bašte u kojoj tvrdi da je u skladu sa ovim dokumentom. Izveštaji o gasovima staklene bašte moraju biti potpuni, dosledni, tačni, relevantni, transparentni i planirani u skladu sa Planiranjem izveštaja o gasovima staklene bašte. Ako je izjava o gasovima staklene bašte organizacije verifikovana nezavisno (treće strane), izjava o verifikaciji će biti dostupna predviđenim korisnicima. Ako se poverljivi podaci ne uključuju u izveštaj o gasovima staklene bašte, to će biti opravdano. Kada organizacija odluči da pripremi izveštaj o gasovima staklene bašte, primenjuju se Planiranje izveštaja o gasovima staklene bašte i Sadržaj izveštaja o gasovima staklene bašte.
Planiranje izveštaja o gasovima staklene bašte
Organizacija će objasniti i dokumentovati sledeće u planiranju svog izveštaja o gasovima staklene bašte:
Sadržaj izveštaja o gasovima staklene bašte
Izveštaj o gasovima staklene bašte organizacije opisuje inventar gasova staklene bašte organizacije. Sadržaj izveštaja o gasovima staklene bašte uključuje sledeće:
Preporučene informacije
Organizacija treba da razmotri uključivanje u izveštaj o gasovima staklene bašte:
Organizacija može da agregira direktne emisije i direktne uklanjanja.
Opcione informacije i povezani zahtevi
Organizacija može izvesti opcione informacije odvojeno od potrebnih informacija i preporučenih informacija. Svaki tip opcionih informacija opisanih u nastavku treba da se prijavi odvojeno od ostalih.
Organizacija može izvesti rezultate ugovornih instrumenata za atribute gasova staklene bašte (pristup zasnovan na tržištu), izražene u emisijama gasova staklene bašte (tCO₂e) kao i u jedinici prenosa (npr. kWh). Organizacija može prijaviti kupljenu količinu u poređenju sa potrošenom količinom.
Organizacija može prijaviti kompenzacije ili druge vrste karbonskih kredita. Ako je tako, organizacija:
Organizacija može prijaviti gasove staklene bašte uskladištene u rezervoarima gasova staklene bašte.
ISO standardi drastično poboljšavaju kvalitet proizvoda koje pravi sama organizacija, odnosno kvalitet usluga koje pruža sama organizacija i zbog toga smo vam predstavljili Standard ISO 14066.
Uvođenje ISO Standarda sastoji se iz dva koraka:
Implementacija ISO Standarda
Prvi deo je mnogo duži i teži i zahteva ozbiljan rad na pripremi same organizacije i usklađivanja poslovanja prema zahtevima ISO Standarda. Ovaj deo se ogleda u pripremi dokumentacije i obuci zaposlenih na osnovu zahteva samog standarda. Pravi se sledeća dokumentacija: poslovnik, misija, vizija, politika, procedure, radna uputstva (instrukcije), zapisi i ostale dokumentovane informacije koje treba da zadovolje tražene zahteve, odnosno potrebne uslove za implementaciju i sertifikaciju za ISO Standarde. Kada se priprema za uvođenje ISO Standarda uspešno završi od strane konsultanta (eksperta) za ISO standarde, onda dolazi na red sama sertifikacija.
Sertifikacija ISO Standarda
Sertifikaciju za ISO Standarda sprovode sertifikacione kuće koja proveravaju procedure i ostale dokumentovane informacije nastale u pripremnom periodu i daju svoju konačnu odluku o primeni zahteva standarda. Sertifikaciona kuća šalje u proveru svoje eksperte, poznatije kao Auditore (proveravače). Njihov zadatak je da izvrše sertifikacionu proveru kako bi utvrdili stepen usklađenosti sa zahtevima standarda. Na osnovu njihovog izveštaja i nalaza otkrivenih tokom provere, rukovodstvu organizacije daje konačna ocena o sertifikaciji. Ako je organizacija zadovoljila i uspešno prošla sertifikacionu proveru, onda dobija zvaničan sertifikat odobren od strane akreditovanog sertifikacionog tela.